Oyun terapisi nedir?

Oyun terapisi odaklı bu yazı, Beylikdüzü’nde oyun terapisti arayışında olanlar için hazırlanmış bir rehber niteliğindedir. Çocukluk, çocuk olmak ve çocukluk döneminin özellikleriyle ilgili merak ilkçağ filozoflarından bu yana ilgi merkezindedir. Çocukların eğitiminde yeteneklerin önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Platon’dan günümüze kadar çocukların gereksinimlerinin neler olduğu, eğitimleri konusunda ebeveynlerin tutumlarının iyileştirilmesi ve gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak ihtiyaçlarına… Okumaya devam et Oyun terapisi nedir?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Şizotipal kişilik bozukluğu nedir?

Şizotipal kişilik bozukluğunu, aklımızda bir çerçeve oluşturması bakımından toplumda nispeten daha çok bilinen şizofreninin hafif seyreden bir türü olarak düşünmemiz mümkündür. Şizofreni ile yakından ilişkili olan şizotipal kişilik bozukluğu, birçok noktada şizofreni ile benzer bulgular gösterse de aralarındaki farklar doğru tanı ve tedavi açısından önemlidir. Şizotipal kişilik bozukluğu olan kişilerin düşüncelerinde, davranışlarında, konuşmalarında, dış görünümlerinde… Okumaya devam et Şizotipal kişilik bozukluğu nedir?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Çocuk psikoloğu Beylikdüzü

Bu yazı, İstanbul Beylikdüzü’nde çocuk psikoloğu arayanlara rehberlik etmesi amacıyla hazırlanmış bir tanıtım yazısıdır. Yazıda, şu tür sorulara cevap bulabileceksiniz: “Çocuk için psikolog ihtiyacı neden ortaya çıkar?”, “Çocuk ve ergen psikoğu kimdir, ne yapar?” Çocukluk döneminde fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçların doğru ve zamanında giderilmesi sağlıklı gelişim için ön koşuldur. Anne ve babaların, çocuklarının sağlıklı gelişimi… Okumaya devam et Çocuk psikoloğu Beylikdüzü

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

CAS testi nedir, nasıl uygulanır?

CAS (Cognitive Assessment System) , dilimize Bilişsel Değerlendirme Sistemi olarak çevrilmekte olup çocuk ve ergenlerin bilişsel becerilerini ölçen bir testtir.  Bilişsel becerileri ölçen bir yetenek testi olmasıyla birlikte zekayı da öngörmesi ve ölçmesiyle zeka testi grubuna dahil edilmektedir. Ancak psikologlar ve psikiyatristler bu testi tek başına zeka testi olarak görmekten çok, çocuğun zihin haritasını ortaya koyması bakımından zihinsel değerlendirme ölçeği olarak tanımlamaktadır. Testin 5-17 yaş grubundaki çocukların ve… Okumaya devam et CAS testi nedir, nasıl uygulanır?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Aşk terapisi nedir?

Aşk, en yüksek düzeyde bağlanma hissi ile sonunda kendini sevmeye ve kabul etmeye yol açan büyüleyici bir iç huzur sağlayan duygudur. Aşk bir insana, bir fikre veya ilahi bir güce olsun fark etmez, tutkulu ve pozitif bir bağlanmayı ifade eder. Kendinizi koşulsuz olarak kabul ettiğinizde bağlandığınız bu doğal enerjiyle her şeyi ve herkesi koşulsuz olarak… Okumaya devam et Aşk terapisi nedir?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Bilişsel gelişim nedir?

Bireyin, çevresindeki dünyayı algılamasını, anlamasını ve yorumlamasını sağlayan zihinsel faaliyetlerinin gelişimine ‘bilişsel gelişim’ denmektedir. Çocukların bedensel gelişimleriyle birlikte zihinsel gelişimi de oldukça önemlidir. Bilişsel gelişim, düşünme ve kavrama sürecinde oluşan ilerleme olarak da tanımlanabilir. Bu zihinsel faaliyetler içinde bireyin algılama, anlama, akılda tutma, dil gelişimi, dikkat etme, hatırlama,  düşünme, problem çözme, konuşma gibi becerileri vardır.… Okumaya devam et Bilişsel gelişim nedir?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Depresyonda olan birine nasıl davranılmalı?

Depresyon, sadece hastalığı yaşayanlar için değil hasta yakınları için de zor bir hastalıktır. Pek çok depresyon hastası yakını, depresyon hastasına karşı takınacağı tavır konusunda ne yapacağını bilememektedir. cevapsepeti.com’dan Şeyda Yavuzlu bu konuyla ilgili güzel bir yazı yazdı. Umarım faydalı olur. Depresyonda olan birine nasıl davranılmalı? Sevdiğiniz birisi depresyona girdiğinde, destek ve teşvikleriniz iyileşmelerinde önemli bir… Okumaya devam et Depresyonda olan birine nasıl davranılmalı?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Çocuğum okula hazır mı?

İlkokula başlama çocuğun eğitim hayatına attığı ilk adımıdır. Başladığından  itibaren okul, çocuk için kendini geliştirme ve bazı becerileri edinmede önemli bir yerdir. Çocuk okul sayesinde arkadaşları ile birlikte etkinliklere katılmayı, belirli bir disiplin ve plan ile  kurallara uymayı , öğretmenin talimatlarını yerine getirmeyi , okuma-yazma, aritmetik vb. konuları öğrenmeye başlar. Çocuk her şeyin başında öncelikle… Okumaya devam et Çocuğum okula hazır mı?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Kişilik bozuklukları nelerdir?

“Kişilik bozukluğu nedir?” ve “Kişilik bozuklukları nelerdir?” soruları etrafında oluşturmaya çalışacağım yazının daha iyi anlaşılabilmesi için, çok kısaca kişilik kavramı üzerinde durmam gerektiğini düşünüyorum. Kişilik nedir? Psikolojide bir kavram olarak yer edinen kişilik, Türk Dil Kurumu Sözlüğünde şu karşılıkları buluyor: Bir kimseye özgü belirgin özellik, manevi ve ruhsal niteliklerinin bütünü, şahsiyet İnsanlara yakışacak durum ve… Okumaya devam et Kişilik bozuklukları nelerdir?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Disleksi nedir?

Disleksi kavramının kökeni Yunanca’dan gelmekte ve kelimelerle ilgili zorluklar anlamını içermektedir. Özel öğrenme bozukluğu olan disleksi ; kişinin yeterli zekâya, sosyo-kültürel fırsatlara ve kişiye  uygulanan normal ve yeterli bir eğitime rağmen verimli okuma becerisi kazanmada meydana gelen beklenmedik kalıcı başarısızlığı olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle disleksi, bireyin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına karşın okuma,… Okumaya devam et Disleksi nedir?

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış