Nasıl mutlu olurum?

“Nasıl mutlu olunur?” veya “Nasıl mutlu olurum?” sorularıyla zihniniz meşgulse, okuyacağınız makale size ipucu sunabilir.

Bazen gelişme cevaplar aramak yerine kendi kendimize sorduğumuz sorularla ilgilidir. Çünkü bulduğumuz cevaplar bizi hayatımızın belirli bir yerine kilitleyebilir veya orada sıkıştırabilir. Oysaki kendi kendimize sorduğumuz sorular bir teknenin dümeni gibidir ve bize yol gösterip doğru yolda ilerlememizi sağlayabilir.

İşte size şimdi ve burada gelişmenizi teşvik edecek ve hayatınıza yön verecek, kendinize sormanız gereken 18 temel sorudan bahsetmek istiyorum.

1- Nasıl uyanıyorsunuz?

Birçok kişi olumsuzluklarla uyanır ve bu gün boyu sürer gider. Kötü bir gün geçirirler ve bu genelde ertesi güne de yansır. Giderek kalıplaşmış bir hal alır ve günler günleri kötü bir şekilde kovalar. Bu çıkmaza girerseniz hayatın tüm güzelliklerini kaçırırsınız.

Bu olumsuz kalıbı kırabilirsiniz.

Sabahları sizi ne uyandırıyor? Yükümlülük ve endişe yaratan biyolojik saatiniz mi yoksa gün içinde yapacağınız heyecanlı bir çalışma mı? Eğer cevabınız ilki ise güne başlamadan önce bu durumunuzu değiştirmeniz için kendinize ne gibi sorular sormanız gerekir?

Kendinizi daha iyi hissedebilmek için bugün yapabileceğiniz tek şey nedir? Bugün ne bekliyorsunuz? Her şeyi değiştiren gün bugün olabilir mi? Kendinizi daha fazla sevmek ve gidişatı değiştirmek için nasıl düşünmeli ve davranmalısınız? Endişe, kıskançlık ve kötümserlik yerine sevgi ve şükran gibi daha yüksek olumlu frekansları nasıl çekebilirsiniz? Güne başlamadan önce minnettar olduğunuz beş şey nedir?

Bugün başlayabilir misiniz?

2- Beslenme

Yediğimiz ne ise biz oyuz aslında. Bunu her geçen gün daha iyi hissediyorum. Gıdayı sadece zevk için, kendimi doyuma ulaştırmak için tüketilmesi gereken bir şey olarak görürdüm. Şimdi 35 yaşındayım ve bunun yanlış olduğunu görüyorum. Enerjik olmak için yemek gerekiyormuş, yoksa vücudun direnci azaldıkça insanlara tahammül etme becerimiz de azalıyor. Bu yüzden bir şeyler yemeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var;

Vücudunuza ne yapıyorsunuz ve bunu neden yapıyorsunuz? Hep aç mı hissediyorsunuz? Duyguları veya sıkıntılarınızı mı besliyorsunuz? Yediğiniz şeyler organik mi? Yediklerinizin nerden geldiğini biliyor musunuz? Sosyal medyada vakit geçirirken mi yemek yiyorsunuz? Vücudunuzu doyurmak ile beslemek arasında ne fark var?

Bugün başlayabilir misiniz?

3- Ev

Evim eskiden bir oteldi. Günümün çoğunu dışarıda geçirirdim ve sadece uyumak için eve giderdim. Belki de çalışma tempom yüzündendi. Bir gün bir arkadaşım ev arkadaşı olmayı teklif etti. İşte o zaman gerçekten eve gitmek için bir bahanem olmaya başladı. Beni evden uzaklaştıran yalnızlığıma orada da çare bulamayışımdı.

Gerçek şuydu ki önceden evim, günün sonunda uğradığım zorunlu durağım iken; şimdi ise kendimi şarj edebildiğim, yaşam kalitemi arttırabildiğim ve tabir-i caizse yakıt ikmali yapabildiğim tek yer. Eviniz ile ilgili kendinize şu soruları sorun;

Eviniz bir kaos ortamı mı yoksa huzuru bulduğunuz, dinlendiğiniz ve her gün yeniden doğduğunuz cennetten bir köşe mi? Evinizi nasıl daha iyi bir yer haline getirebilirsiniz? Evinizi daha ev yapmak için neler yapabilirsiniz?

Bugün başlayabilir misiniz?

4-  Fitness

Fitness bir yaşam tarzıdır. Sadece zamanlanmış bir egzersiz değil. Hayatınızın bir parçası olmalı veya tadını çıkarmalısınız. Ayrıca fitness’ın bir spor salonunda yapılması da zorunlu değil. Hareket ve terlemenin olduğu herhangi bir faaliyet dopamin salgılanmasını arttırır ve oksijeninizi yükseltir. Ama en önemlisi bu, vücudunuzla daha iyi bir ilişki kurmanın bir yoludur; bu size daha fazla güven ve benlik saygısı sağlayacaktır. Ve bu, işyerinizdeki toplantılardan ilişkilerinize kadar her şeye olumlu etki eder.

En son ne zaman egzersiz yaptın? Jimnastik salonuna gidersen, sadece hareketleri izleyecek misin, vücudun nasıl hareket ettiğine ve ona nasıl bağlandığına odaklanmaya mı çalışacaksın? Salonun dışında en son ne zaman spor yaptınız? Kendinizi çeşitli egzersizler yapmak için zorluyor musunuz? Zorlamıyorsanız neden? Zaman asla bir bahane değildir.

Bugün başlayabilir misiniz?

5- Tutku / Amaç

Amacınızı bilmenize gerek yok. Ancak elinizden geldiğince tutkularınızla birleşen bir yaşam tasarlamanız gerekir. Hepimiz “günlük işlerimizden” vazgeçip mutluluğu arayamayacağımızı biliyoruz, ancak amaç ortaya çıkmaya başladığında tutkularınızın ne olduğunu takip etmek için çaba gösteriyoruz.

Ne hakkında tutkulusunuz? Tutkunuzu beslemek için herhangi bir şey yapıyor musunuz? Yoksa neden? Hayallerinize yatırım yapıyor musunuz yoksa önünüzdeki engelleri mi bahane ediyorsunuz? Hayatınıza daha fazla tutku eklemek için bugün hangi adımları atabilirsiniz?

Bugün başlayabilir misiniz?

6- Utanç

Hepimizin hayatında utanç verici olan, sahte inançlar yaratan ve büyümemizi engelleyen sert kabuklar vardır. İlişkilerimizi seçmemizde olumsuz etkisi olan utanç, duygularımızı atmak için sayısız sağlıksız başa çıkma mekanizması geliştirmemize neden olur. Bu mekanizmaların arasında öfke, geri çekilme, suçlama, küçümseme, kontrol, mükemmeliyetçilik vardır. Hepsi sevimsizlik duygusunu hafifletmek için işlev gösterir. Mutlu olmak istersen, bu kabuğu parçalamaya ve yaşamından soyutlamaya başlamalısın. Burada basit, kendini kabul eden ve merhamet içeren etkili sorular neler peki?

Geçmişinizden kopabiliyor musunuz? Kimi affetmelisiniz? Kendinizi mi? Eğer öyleyse, kendinizi affedebilecek misiniz? Kendinizi zihinsel olarak ve duygusal olarak sık sık zorluyor musunuz? Yoksa hatalara inanmıyor musunuz? Yaptığınız her şeyin sizi, hayatınızın bir sonraki adımına götürdüğünü görüyor musunuz? Hayatınızda hala utancınızı güçlendiren insanlar var mı? Daha iyi sınırlar çizmeniz mi gerekiyor? Aklınızdaki yargıları düşünürken dünyayı (insanları, olayları ve durumları) görüyor musunuz?

Kendinizi yargılamayı ne zaman bırakacaksınız? Kendinizi sevmek / beğenmek nasıl bir duygu? Ama daha da önemlisi, bunlara ne zaman başlayacaksınız?

Bugün başlayabilir misiniz?

7- Öfke ve kızgınlık

Öfke, muhtemelen daha düşük frekansa dalmak için en hızlı yoldur. Her zaman öfkeliysen ve kızgınlığa kapılıyorsan, mutlu olman imkansızdır. Bu yol yirmili yaşlarımın tamamında hakimdi. Bu durum çok karanlık bir tünel oluşturuyordu. Hayat, kızgın olmak ve insanların bize zarar vermek için yaptıkları şeylere takılmak için çok kısa. Güç kaybedersiniz ve hiç enerjiniz kalmaz.

Hangi konuda kızgınsınız? Daha az öfkeli olmak için ne yapmanız gerekiyor? Nasıl tepkiler veriyorsunuz? Öfkenizin ne kadarının kendi mutsuzluğunuzla ilgisi var?

Bugün başlayabilir misiniz?

8- Travma

Hiç kimse erişemeyecek seviyeye gelemez. Hepimizin hayatlarında bir tür travması vardır. Ancak onunla yaşamak zorunda değiliz.

Sana acı veren, seni hırpalayan ve uyuşukluğunuza neden olan ne oldu? Birisiyle konuşmaya ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse neden yapmadınız? Bu travmanın günlük hayatınıza müdahale etmemesi için ne yapmanız gerekiyor?

Bugün başlayabilir misin?

9- Değerleriniz

Değeriniz yoksa değerli hissetmezsiniz. Değer vermeyen bir hayat yaşamak, devasa delikleri olan bir balonu doldurmaya çalışmak gibidir. Yirmili yaşlardayken birçok değerim yoktu. İstediğimi elde etmek için ne gerekiyorsa yaptım. Kendimi sevmeyi önemsemedim. Sadece başkaları benden hoşlansalar umurumda oldu. Bu beni sığ ve mutsuz yaptı. Bugün değerlerim var. Kendimi sorumlu tutuyorum. Kendi karakterimi, başkalarının benim hakkımda düşündüklerinden çok önemsiyorum. İyi bir insan olmaya çalışıyorum. Bu benim için önemli. Ve bundan dolayı, sonunda kendimi takdir ediyorum.

Değerleriniz nedir? Karakterinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Sahip olduğunuz şeyler neler? Kalbiniz, inançlarınız, göreviniz, mesajınız ve karakteriniz ne ifade ediyor?

Değerlerinizle yaşam biçiminizi nasıl sıralayabilirsiniz?

Kendinizle ilgili olarak neyi değiştirmeniz gerekir?

Bugün başlayabilir misiniz?

10- Çevreniz

Kendinizi çevreleyen insanların ortalama toplamı olduğumuzu söylerler. Bunu yüzde 110 doğru buluyorum. Ya birbirimizi keskinleştiririz ya da birbirimizden çekiniriz. Enerjinizi boşa harcayan ve cesaretinizi alan insanlarla karşılaştınız.

İşe yaramaz ve rekabetçi olan arkadaşlarınızla kendinizi kuşatıyor musunuz? Veya onlara bir şeyleri öğretiyor musunuz?

Kendinizi daha iyi bir sürüm haline getirecek insanlarla kendinizi kuşatmak için ne yapmanız gerekiyor? Hayatınızı değiştirmek için kime ihtiyacınız var? Yeni arkadaşlar edinmek için hangi topluluklarla meşgul olmanız gerekir? Bunu başarmak için bir eylem planı nasıl görünürdü?

Bugün başlayabilir misiniz?

11- Yakın ilişki

Yakın ilişkilerimizin günümüzde ne kadar etkili olduğunu söylememe gerek yok. Bunu biliyorsunuz.

Muhtemelen günümüzde bize zarar verebilecek veya bizi yenilmez hissettirecek en büyük faktördür. Olması gerektiğini söylemiyorum. Sadece öyle. Sevgi ya bizi etkisiz kılar ya da bizi azıcık daha mutlu yapar.

Yani soru şu:

Mutluluğunuzdan daha fazla acıya neden olduğundan samimi ilişkileriniz her zaman bir problem midir? Öyleyse, endişe yaratmamak adına ilişkinizi geliştirmek için hangi adımları atabilirsiniz? Ne yapabilirsiniz? Nasıl iletişim kurmanız gerekiyor? Çift terapistini görmeniz mi gerekiyor?

Veya sizi en iyisine ulaştıracak sağlıklı sınırlar mı geliştirmelisiniz?

Eğer samimi bir ilişki içinde değilseniz, sağlıksız bir şekilde ayrılabiliyor musunuz? Yoksa ara verip ve kendiniz üzerinde mi çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse, bu neye benziyor?

Bugün başlayabilir misiniz?

12- Para ile olan ilişkiniz

Para büyük ihtimalle ikinci en büyük kaygı verici araçtır. Veya para eksikliği. Panik ve hayal kırıklığı yaratanın para ile olan ilişkimiz olduğunu düşündünüz mü?

Para ile olan ilişkiniz nedir? Para kaygı ve acı kaynağı mıdır?

Veya inandığınız şeyleri yaparak kazandığınız, sizi canlı ve değerli hissettiren bir şey mi?

Değerinizi parayla mı tanımlıyorsunuz; yoksa sizin için mutluluğun aracı mı?

Para ile daha sağlıklı bir ilişkiniz olması için ne yapmanız gerekiyor? Paranın size ne ifade ettiğini yeniden tanımlamanız mı gerekiyor? Paranın üzerinizde güç sahibi olmasına izin veriyor musunuz?

Bugün başlayabilir misiniz?

13- Seks

Bizler cinsel varlıklarız. Ancak çoğumuz bu kısmı inkar ettik. Geçmiş tecrübeler, yetiştirilme, dini inançlar, bedenlerimizle olan bağlantımız ve taşıdığımız tüm gereklilikler nedeniyle utanç verici hissediyor ve suçluluk duyuyoruz.

Seks sadece bedensel seks değildir. Cinsiyetinizi ifade etme, bağlantı ve sevgidir. Sadece başkaları ile değil, aynı zamanda kendinizle de.

Cinsel tecrübelerinizi düşündüğünüz zaman, utanç mı hissediyorsunuz?

Cinsel deneyimlerinize nasıl yaklaşabilir, böylece daha sağlıklı, daha anlamlı ve daha tatmin edici yeni bir deneyim yaşayabilirsiniz? Eşinizle ne istediğiniz hakkında bir görüşme yapmanız gerekiyor mu?

Bugün başlayabilir misiniz?

14- Neşe

Neşe üretilir. Bir yetenek gerektirir. Bu sadece tek taraflı üretim değildir. Günlük yaşantımızda sevinç üretmek bizim mutluluğumuzdur. Eğer bu kabiliyete sahip değilseniz, mutlu olabilirsiniz ama asla yaşayamayacaksınız.

Her gün neşe üretme yeteneğiniz var mı, yoksa dışardan olanları mı yoksa başka şeyleri mi düşünüyorsunuz? Şu anda hayatınızdaki sevinci nasıl yaratabilirsiniz?

Bugün başlayabilir misin?

15- Duygu yönetimi

Kafamızda yaşıyoruz. Hep düşünüyoruz. Düşüncelerimizin çoğu kontrol edemediğimiz şeylerle ilgilidir. Bu düşünceler duygularla doludur. Bu duygular genellikle negatiftir. Bu, daha olumsuz düşünceler ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız kırılması gereken bir model oluşturur. Değilse, ağır hissiyatlarınızda her zaman bükülüp boğulacaksınız.

Duygularınız sizi tamamen kontrol ediyor mu ve hayatınız yüzünden sizi tırmalıyor mu? Veya duygularınız hep farkında olduğunuz bir şey midir ve bunları yönetmek, kendinizi ifade etmek konusunda oldukça başarılı mısınız?

Duygularınızı kontrol etmeye başlamak için ne yapabilirsiniz? Duygularınız hakkında kiminle konuşabilirsiniz?

Düşünceler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için ne gibi egzersizler yapabilirsiniz?

Bugün başlayabilir misiniz?

16- Konfor bölgeleri

Hepimiz küçük konfor bölgelerimizde yaşıyoruz. Aslında onlar bizi gerçekten yaşamaktan alıkoyan hapishanelerdir. Gelişimimizi engelleyen şeyleri büyüten hapishaneler.

Konfor bölgeniz çok küçük ve neredeyse hiç hareket etmiyor musunuz? Konfor bölgelerinizi nasıl büyütürsünüz? Hayatınızın hangi alanlarında konforunuzu arttırmanız gerekiyor? Bu alanları geride bırakmak olur mu?

Bugün başlayabilir misiniz?

17- Aşk

Aşk sadece romantik ilişkilerle ilgili değildir. Aşk, yalnızca kişinin kalbini almaktan ibaret değildir. Sanırım sevgiyi bir alışveriş olarak tanımlamaya alışmışız. Bu, bizim mutluluğumuzu başka birine bağımlı hale getirir. O zaman aşk şarta bağlanır. Alırsak veririz.

Hayat sevgidir ve sevgi hayattır. Aşkı enerji olarak görürseniz ne olur? Daima var olursunuz.

Aşık olmak ne gibi görünüyor? Aşkınızı benzersiz bir dünyaya nasıl yansıtabilirsiniz? Aşık olmak için hangi durumda olmalısınız?

Aşık olmak, kelimenin tam anlamıyla kalbimizde hayal etmek, sevgiyi üretmek ve etrafımdan- etrafıma doğru genişlemesine izin vermek demektir. Ego, güvensizlik ve korku bu işlemi durdurmaya çalışacaktır. Ama eğer sevginize karar verirseniz, kalbin gücü ve onun manyetik alanı onu geçersiz kılar, sevginin düşünceleri ve eylemleri bu enerji akışını takip eder.

Kalbinizi nasıl uzatmalısınız?

Bugün başlayabilir misiniz?

18- Yeni lensler

Dünyayı görme şeklimiz, mutluluğumuz da dahil olmak üzere her şeyi belirler.

Hayatı bir hedef yerine bir dans olarak görürseniz ne olur? Gerçekten, günlük yaşamı koklamanız, dokunmanız, görmeniz, ses çıkarmanız gibi tüm hislerinizle, bir resim olarak görmelisiniz. Hayal gücünüz, hareketiniz, sevginiz, acınız, merhametiniz, başkalarıyla olan bağlarınız ve benliğiniz, karar vermeden derinden hissedilen bir şey. Bunu yapmak zor; çünkü hepimiz bir şeyler istiyoruz. Hepimizin hayatımızın nasıl göründüğüne dair belirli vizyonları var.

Bildiğiniz her şeyi bir kenara bırakın, dürüst olalım, hiçbir şey bilmiyoruz. Dünyadaki her şeyi bilemeyeceğiz ve göremeyeceğiz. O halde kendinize, ne yapmak istediğinize, ne yapmanız gerektiğine, kiminle tanışmak istediğinize, yarın ne yapacağınıza, hayatınızın nasıl olması gerektiğine odaklanın. Tüm bunları merak edin. Ve bu merakta alt metinlere dikkat etmediğiniz zamanlarda daha önce görmediğiniz şeyleri görmeye başlayacaksınız.

Dünyayı nasıl görüyorsunuz? İşleri farklı bir şekilde görebilmeniz için yeni mercekler nasıl takılmalı? Bu düşünce ve eylemde ne gibi görünüyor? Bakış açınızı veya bir olayı (geçmiş veya şimdiki hali), bir durumu, başkalarını nasıl gördüğünüzü veya mevcut hayatınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

Bugün başlayabilir misiniz?

Evet yapabilirsiniz.

M. Ali Kaymaz

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir