Genel

Yeme bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Yeme bozuklukları, kişinin vücut ağırlığı hakkında ciddi endişeler duymasıyla beraber yemek yememesi da aşırı yemek yiyerek çeşitli sorunlarından kaçmasıyla tanımlanmaktadır. Bu sorunla genellikle ergenliğe geçiş aşamalarında ya da daha ileriki gençlik yıllarında karşılaşılmaktadır. Yeme bozukluklarını tanımlayabilmek birçok alt başlık kullanmamız gerekmektedir. Çünkü tek tip bir yeme bozukluğu yoktur. Yeme bozukluklarını “Anoreksiya Nervoza”, “Blumia Nervoza” ve “Aşırı Yemek Yeme Bozukluğu” olarak tanımlamak mümkündür.

Anoreksiya nervoza

Yeme bozuklukları konusunda ilk değineceğimiz bozukluk olan Anoreksiya Nervoza ‘da kişi kendini aşırı kilolu olarak düşünmektedir. Bu düşünceler sonucunda da kişi yemek yemeyi tamamen bırakmakta ya da aşırı derecede azaltmaktadır. Bu tip kişiler zayıf olmalarına rağmen aynaya baktıklarında, kendilerini sürekli olarak kilolu olarak görmektedir. Bunun sonucunda kişide beyin hasarı, organ yetmezliği ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi hastalıklar görülmektedir. Anoreksiya nervoza tedavi edilmez ise ölüm riski oldukça yüksektir. Bu tip bir sorunun içerisinde aslında birçok düşünce hatası vardır. Bunların başında yüksek mükemmeliyetçilik algısı gelmektedir. Bu tip bir sorunu yaşayan kişi hiçbir zaman kendisini beğenmez ve sürekli olarak daha iyisini ister.

Blumia nervoza

Blumia Nervoza, Daha önce söz ettiğimiz yeme bozukluğunun aksine, yoğun derecede yani tıkınırcasına yemek yerler. Yenilen yemekler daha sonrasında kusularak dışarı atılır. Bu tip kişiler de tıpkı Anoreksiya Nervozadaki gibi vücut kilolarından dolayı utanç ve suçluluk duyarlar. Ancak yemek yeme davranışına karşı yoğun bir arzu duyarlar.Blumikler yemek yemeye başladıklarında kendilerini durduramazlar. Bu durum Anoreksiya Nervoza ile olan önemli bir farktır. Bu arzularını engelleyemediklerinde aşırı bir biçimde yemek yemeye başlarlar. Bundan sonra da utanç duygusu ağır gelir ve yediklerini kusarlar. Bu durum Blumia Nervoza’ya sahip kişilerde bir döngü halinde devam etmektedir. Kusma davranışı aynı zamanda yerini aşırı egzersize de bırakabilir. Anoreksiya kadar sağlık tehlikeleri olmasa da, ciddi mide problemlerine ve diş sağlığı sorunlarına yol açabilmektedir.

Aşırı yemek yeme bozukluğu

Aşırı yemek yeme bozukluğuna sahip kişiler için yemek yeme konusunda kontrollerinin olmadığını söyleyebiliriz. Bu soruna sahip kişilerin Blumiklerden farkı, yemek yeme davranışlarından sonra pişmanlık duymamalarıdır. Yediklerini kusmaz ya da yoğun egzersizler yapmazlar. Kısaca özetlemek gerekirse bu davranışı gösteren kişilerin yüksek derecede obezite problemiyle karşı karşıya kalacağını söyleyebiliriz. Obezite de başta kalp sorunu olmak üzere birçok hastalığın nedeni olarak yer almaktadır.

Böylece yemek yeme bozukluklarının üç ana başlığından söz etmiş bulunmaktayız.

Yemek yeme bozukluğunun belirtileri nelerdir?

  • Çok zayıf olmasına rağmen kişinin diyet yapmaya devam etmesi.
  • Gıdaların içeriklerine ve kalorilerine aşırı bir biçimde dikkat etmek.
  • Sosyal ortamlardan kaçınmak
  • Gıdaları çok küçük parçalara ayırarak yemek.
  • İnsanlarla bir arada yemek yememek.
  • Aşırı beslenme ve açlık dönemleri gibi döngülerin olması.

Yeme bozukluğu tedavi yöntemleri

Öncelikle yeme bozukluklarının oldukça karmaşık altyapılarının olduğunu ve ciddiye alınması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle alanında uzman, profesyonel bir ekiple çalışılması gerekmektedir. Eğer hastanın kilo kaybı ve kusmaları çok fazlaysa yatarak tedavi gerekmektedir. Bu nedenle gerekli önlemlerin alınması, hastanın hayati korunumu için gereklidir.

Yazımızın başlarında yeme bozukluklarının yoğun suçluluk ve kaygı ile temellendiğini söylemiştik. Bu nedenle kişideki depresif ruh halini düzenlemek amacıyla ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Aynı zamanda ilaç tedavisinin yanında uygulanacak psikoterapi büyük önem taşımaktadır.

Psikoterapi, yeme bozukluklarının tedavisi konusunda önemli bir yere sahiptir. Kişinin sorunlarının ortaya çıkmasına neden olan problemlerle yüzleşmesine ve başa çıkma becerisinin gelişmesini sağlamaktadır. Bunun yanında yeme bozukluklarının oluşmasına neden olabilecek travmatik hayat deneyimlerini veya karmaşık alt yapıyı çözebilmek amacıyla, kişinin terapi sürecinden geçmesi yüksek önem taşımaktadır.

Yorum yapın