Hakkında

TERAPİEVİ, İstanbul’da psikolojik danışmanlık (psikoterapi) hizmeti sunan bir psikolojik danışmanlık (psikoterapi) merkezidir.

TERAPİEVİ’nde hangi uzmanlar var?

TERAPİEVİ’nde farklı uzmanlardan destek alabilirsiniz. Tüm uzmanlar, aldıkları eğitim veya sertifakasyon programına uygun unvan kullanırlar. Uzmanların ortak noktası, psikolojik danışmanlık (psikoterapi) hizmeti sunmalarıdır.

Uzmanlar, mezun oldukları lisans programlarına veya sahip oldukları sertifikasyona göre unvan kullanırlar.

Psikolojik Danışman

Üniversitelerin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden mezun olanlar psikolojik danışman unvanını kullanırlar. Psikolojik danışmanlar da , kendi alanlarında veya psikoloji, klinik psikoloji gibi alanlarda yüksek lisans veya doktora öğrenimi görmüş olabilirler.

Psikolog

Psikolog, üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olanların kullanabileceği unvandır. Psikologlar, belirli alanlarda -klinik psikoloji gibi- yüksek lisans veya doktora öğrenimi de görmüş olabilirler.

Aile Danışmanı

Aile danışmanı, üniversitelerin belirli bölümlerinden -sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi- mezun olan ve belirli eğitimleri -aile danışmanlığı alanında yüksek lisans ve/veya doktora eğitimi veya aile danışmanlığı sertifika eğitimi- almış olanların kullanabileceği bir unvandır.

TERAPİEVİ’nde hangi alanlarda hizmet sunuyoruz?

TERAPİEVİ’nde sunulan hizmetleri, genel olarak iki kategoride ele alabiliriz:

1- Bireysel Terapi (Psikolojik Danışmanlık): Bu hizmet türünde danışanlar bireysel olarak hizmet alırlar. Öz güven sorunları, anksiyete sorunları, ilişkisel sorunlar vb. bireysel olarak çalışılır.

2- İlişki Terapisi (Danışmanlığı): Bu kategori, ilişki sorunlarının ele alındığı kategoridir. Bu kategoriyi alt kategorilere de ayırabiliriz:

  • Çift Terapisi (Danışmanlığı): Çift terapisi, evli olmayan, flört eden, sözlü veya nişanlı çiftlerin yaşadıkları ilişkilerin ele alındığı psikoterapi hizmetidir.
  • Evlilik Terapisi (Danışmanlığı): Evlilik terapisi, evli çiftlerin ilişki sorunlarının ele alındığı terapidir. Uzmanın çalışma şekline bağlı olarak, evli çiftler terapiye birlikte gelir.
  • Aile Terapisi (Danışmanlığı): Aile üyeleri arasındaki ilişki sorunlarının ele alındığı terapi aile terapisidir. Aile üyeleri (anne-baba ve çocuk) terapiye birlikte gelir.

TERAPİEVİ nasıl çalışıyor?

Psikolog, psikolojik danışman, evlilik danışmanı gibi psikolojik yardım uzmanı ararken web sitemize ulaşıyorsunuz. Biz de, telefonda önce kısa bir ön görüşme gerçekleştiriyoruz sizinle. Aradığınızda müsait bir uzmanımız varsa hemen görüşüyor sizinle, yoksa, ilk fırsatta sizi arıyor uzmanımız.

TERAPİEVİ olarak, terapist-danışan ilişkisini önemsiyoruz. Ofis olarak, sadece kolaylaştırıcı bir işlev görme gayreti güdüyoruz. Psikoterapide en önemli faktörlerden birinin terapötik ilişki (terapi ilişkisi) olduğuna inanıyoruz.

Ön görüşmede şunları ele alıyoruz:

  • Sorununuz ve beklentiniz nedir? Yaşadığınız sorunun ne olduğunu, neyi sorun olarak gördüğünüzü netleştirmeye çalışıyoruz. Şayet bahsettiğiniz sorun, bizim hizmet alanımıza giriyorsa bir sonraki adıma geçiyoruz. Bizim hizmet alanımız dışında bir arayışınız varsa -ilaç tedavisi, koçluk gibi- bu durumda, ya size birilerini öneriyoruz ya da yardımcı olamayacağımızı belirtiyoruz.
  • Çalışma şartlarımız nelerdir? Ön görüşmede, çalışma şartlarımızı konuşuyoruz sizinle. Seans süresi, sıklığı, ücreti gibi çalışma şartları -buna teknik olarak terapi çerçevesi denir- ile ilgili, zihninizde bir soru işareti bırakmak istemiyoruz.
  • Terapi modelimiz nedir? Her terapist farklı bir psikoterapi modeli -Şema Terapi, Dinamik Psikoterapi, Varoluşçu Psikoterapi, Bilişsel-Davranışçı Terapi gibi- ile çalışabilir. Ön görüşmede psikoterapist, çalıştığı terapi modelinin temel çerçevesini sizinle paylaşıyor.

Sık sorulan sorular

Aşağıda, tarafımıza sıkça sorulan bazı soruları ve cevaplarını bulacaksınız. Sizin de sormak istediğiniz sorular varsa, onları İletişim sayfasından bize gönderebilirsiniz.

Görüşme sıklığı nedir?

Duruma bağlı olarak görüşme sıklığı, haftada bir veya daha fazla, iki haftada bir gibi değişkenlik gösterebilir. Görüşme sıklığı, uzmanımızla görüşmeniz neticesinde netleştirilir.

Seans süresi ve ücreti ne kadardır?

Seans süresi, uzmana ve danışanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel bir ifade olarak söylersek, seans süresi 45 dakikadır.

Seans ücreti de, uzmana ve duruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Seans ücreti, ön görüşmede uzmanımız tarafından netleştirilir.

Psikolojik danışma (psikoterapi) ne kadar sürecek?

Psikoterapi dünyasında çok farklı terapi modelleri ve uygulamaları söz konusudur. Bazı terapi modelleri uzun süreli bir çalışmayı (1-2 yıl veya daha fazla) ön görürken bazı modeller kısa süreli çalışmayı (24 seans veya daha az) ön görebilmektedir.

TERAPİEVİ’nde ön görülen terapi süresi, uzmanın çalıştığı model; danışanın sorunu, beklentisi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ön görülen terapi süresi de, uzmanla yapılacak ön görüşmede netleştirilmektedir.

Referanslarınız nelerdir?

TERAPİEVİ, mesleki etik gereği, referans paylaşmamaktadır. Bizden psikoterapi gören kişilere dair hiçbir bilgiyi başkalarıyla paylaşmıyoruz.

Siz de psikolojik yardım uzmanı (Psikolog, Psikolojik Danışman, Aile Danışmanı) arıyorsanız, ön görüşme ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.